görsel Sağlıklı Bir Kahvaltı İçin 10 Altın Kural

kahvalti

1. Sabah yataktan kalktığınızda mutlaka bir bardak oda sıcaklığında su için. Midenizle ilgili bir sorununuz yoksa içerisine biraz da limon sıkın.

2. Kahvaltınızı yataktan kalktıktan sonra 1 saat içinde yapmış olun. Midenizi fazla aç bırakmayın.

3. Kahvaltının yanında açık ve limonlu çay için. Seviyorsanız doğal bitki çaylarından veya süt için. Ancak sabah ilk içtiğiniz şey kahve veya meyve suyu olmasın (taze meyve suları dahil). Bazıları bağırsaklarının daha hızlı çalışması için sabah aç karnına kahve içerler ancak bu mide sağlığınız için kesinlikle iyi değil. Sabah meyve suyu içmek ise yorgunluğa neden olur. Meyve suyunuzu kahvaltıdan en az 1 saat sonra tüketin.

4. Kahvaltınızı sağlam yapın, ne kadar istiyorsanız yiyin. Günün kalan öğünleri için bu doğru olmayacak zaten.

5. Protein her öğün en önemli besinlerden biridir, protein ağırlıklı kahvaltı yapın, yani yumurta, peynir, yoğurt tüketin.

6. Bol tahıllı veya tam buğday unundan yapılan ekmeklerden tüketin. Evinize yakın yerde satılmıyorsa, çoklu paketlerden alın ve ekmeğinizi buzlukta bekletin. Akşamdan buzluktan çıkarıp dışarı koyduğunuzda sabaha yumuşacık oluyorlar. Beyaz ekmek tüketmeyin.

7. Kahvaltıda mutlaka zeytin yağı tüketin. Aslında her öğün tüketin. Bu, yağda eriyen vitaminler açısından da önemlidir. Zeytin yağını ister domatesin üzerinde isterseniz ekmeğinizi banarak yiyin.

8. Kahvaltıda mutlaka bir avuç ceviz, fındık veya badem yiyin.

9. Günlük posa ihtiyacını karşılamanız için mutlaka sebze ve meyveyi kahvaltı masanızdan eksik etmeyin. Az asitli meyveler tercih edin.

10. Kahvaltı yaparken stresli programlar, haber vs. izlemeyin. En sevdiğiniz, umut veren, eğlenceli müzikler dinleyin. Bu güne daha iyi başlamanızı sağlar.

O zaman keyifli kahvaltılar 🙂

Not: Bu yazı Hacettepe Üniversitesi mezunu Diyetisyen Beste Alimert‘in görüşleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Beste Alimert‘i @diyetisyenbestealimert instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın