görsel Salvador Dalí Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

İspanya‘nın Katalonya bölgesinde bulunan Figueres kentinde doğan sanatçının tam adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech‘tir (11 Mayıs 1904 – 23 Ocak 1989).

salvador_dali_1

Salvador Dalí doğmadan 9 ay 10 gün önce, 2 yaşındaki abisi sindirim yolu iltihabından vefat eder. Salvador ismi aslında abisinin ismidir. Bu durum, aile üzerinde yıkıcı bir etki yaratır. Annesi ve babası Dalí’nin yanında sürekli ölen abisi hakkında konuşur ve sık sık mezarını ziyaret ederler. Bu durum, Dalí üzerinde derin etkiler bırakır ve sonrasında bu hiç tanımadığı abisi hakkında “İki su damlası gibi birbirimize benziyorduk, fakat yansımalarımız farklıydı […] O, herhalde benim fazla mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu.” diye yazmıştır.

salvador_dali_ailesi

Dalí, çok küçük yaşlarda ileride çok büyük ressam olacağına inanmıştır. Daha 16 yaşındayken defterine şu sözleri yazar: “Bir dahi olacağım ve herkes bana hayran kalacak.”

salvador_dali_8

1929’da hayatının aşkı Gala (asıl ismi Helena İvanovna Diakonova) ile tanıştığında, Gala, Fransız şair Paul Eluard ile halen evlidir. Gala Eluard’dan ayrılır ve  Dalí ile yaşamaya başlar. 5 yıl birlikte yaşadıktan sonra evlenirler ancak bu evlilik Dalí’nin ailesi tarafından hoş karşılanmaz. Çünkü Gala hem bir anne hem de Dalí’den 10 yaş büyüktür. Bu nedenle babası Dalí’yi mirasından mahrum bırakır.

gala-dali

Dali’nin en meşhur eseri 1932 yılında yaptığı “Belleğin Azmi”dir. Bu eser, sanat çevrelerinde katı ve değişmez zaman kavramına karşı bir protesto olarak yorumlanır, ancak aslında Dalí sonradan bu resmi, sıcak Ağustos gününde güneş altında erimekte olan bir Camembert peynirinden ilham alarak resmettiğini yazar.

salvador_dali_5

Dalí hayatı boyunca 1500’den fazla resim yapmıştır. Ressamlığın yanında heykel, fotoğraf, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları, kostüm tasarımı ve sinema ile de ilgilenmiştir. Walt Disney ile birlikte yaptığı Destino isimli kısa çizgi filmi 2003 yılında “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Oscar adayı olmuş.

salvador_dali_destino

Dalí, 60’lı yaşlarında Babou isminde bir kedi edindi ve Babou, bundan sonraki hayatı boyunca Dalí’ye gittiği her yerde eşlik etti.

salvador_dali_2

Dalí sanatın yanında uzun yıllar bilimle de yakından ilgilenmiştir. Öldüğünde başucunda iki fizikçi ve bir matematikçinin kitapları bulunur: Stephen Hawking, Erwin Schrödinger ve Matila Ghyka.

salvador_dali_7

10 Haziran 1982’de hayatının aşkı Gala hayatını kaybeder. Bunun üzerine tüm yaşama isteğini kaybeden Dalí, 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliğinden ölür ve Figueres’te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömülüdür.

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Salvador_Dal%C3%AD

http://shop.salvador-dali.org/en/dvd-destino-6363-6364.html

https://thedali.wordpress.com/category/family/

http://www.huffingtonpost.com/2015/05/11/salvador-dali-birthday_n_7225784.html

Bir Cevap Yazın