görsel Sanatın Merkezine Yolculuk: Floransa

Floransa Nerede?

İtalya’da toplam 20 bölgeden oluşur. Bunlar: (1) Abruzzo, (2) Aosta Vadisi, (3) Basilicata, (4) Calabria, (5) Campania, (6) Emilia-Romagna, (7) Friuli-Venezia Giulia, (8) Lazio, (9) Ligurya, (10) Lombardiya, (11) Marche, (12) Molise, (13) Piyemont, (14) Puglia, (15) Sardinya, (16) Sicilya, (17) Toskana, (18) Trentino-Alto Adige, (19) Umbria, (20) Veneto.

Floransa;  Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkentidir. Arno Nehri çevresine kurulmuştur. Floransa; İtalyan Rönesansının başladığı yer olup Michelangelo, Leonardo da Vinci, Dante, Boticelli, Machiavelli, Savonarola, Donatello gibi isimleri çıkarmış olan dünyanın en önemli sanat merkezidir. Enlem: 43° 46′ 5¨ N Boylam: 11° 15′ 5¨ E

Floransa Turu

Floransa turu yapma planınız varsa, bu yazıyı baştan sona okumanın yanında şehrin nasıl kurulduğunu, tarihini, ruhunu ve kültürünü anlatan “Medici: Masters of Florence” dizisini şiddetle öneririm (IMDb: 8,0).

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Katedrali

Floransa’nın önemli sembollerinden bir diğeri, Santa Maria del Fiore olarak bilinen Floransa Katedrali/Duomo’sudur. 1296-1436 arasında Sanra Reparata Kilisesi üzerine gotik tarzda inşa edilmiş olan bu katedralin kubbesi, tasarımının harikulade olması sayesinde mimarlık harikası olarak tanımlanmaktadır. 

Aziz Giovanni Baptisteri

Floransa Katedralinin tam karşısında 1059 ve 1128 yılları arasında inşa edilmiş olan sekizgen Aziz Giovanni Baptisteri inşa edilmiştir. Baptisterinin Lorenzo Ghiberti tarafından bronzdan yapılma bir kapısı bulunmaktadır. Michelangelo tarafından Cennetin Kapısı olarak isimlendirilen bu kapı üzerinde yer alan her karede ayrı bir hikaye resmedilmiştir. Ancak burada görülen kapı elbette orijinalinin bir kopyasıdır. Kapıların orijinalleri Galeria della Accademia‘da sergilenmektedir. Kalabalık nedeniyle bütününü çekemediğim kapının küçük bir karesi aşağıdadır.

Floransa9

Akademi Galerisi (Galeria della Accademia)

Galeria della Accademia; Floransa’nın en önemli sanat eserlerinin orijinallerinin sergilendiği yerdir. Burayı gezmek için, önceden bilet almanız gerekir, zira önündeki sıra genelde bekle bekle bitecek gibi değildir.

Galeride sergilenen eserlere verilebilecek en önemli örnek: Michelangelo‘nun 1501-1504 yılları arasında yaptığı ünlü Davut Heykeli’nin orijinalinin buradadır. Davut heykeli ilgili daha detaylı bilgi için “Bir Dahinin Yaşamöyküsü: Michelangelo” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Piazza Signoria meydanı, Floransa’da yaşamış olan pek çok sanatçının yaptığı heykelleri ve ayrıca sanatçıların kendi heykelleri ile tam bir açık hava müzesi niteliğindedir. Orijinali Akademi Galerisi’nde olan “Davut” heykelinin bir kopyası burada bulunmaktadır. 

Floransa2

Piazza Signoria Meydanı’nda Floransa’da yaşamış olan pek çok sanatçının yaptığı ilginç heykellerle doludur. Ayrıca sanatçıların kendi heykelleri de yer almaktadır. 

Floransa3 Floransa4

Santa Maria Novella Kilisesi

“Piazza di Santa Maria Novella, 18, 50123” adresinde bulunan bu kilisenin içinde yer alan fresk, modern sanat tarihi içinde, bilimsel perspektif kullanılan ilk eser olarak kabul edilmektedir.

Mercato Centrale

Floransa’nın meşhur tarihi pazardır. Pazarın en ünlü uğrak yerlerinden birisi, önünde koca koca sığır işkembelerinin asıldığı kasap reyonları. Burada satılan ekmek arası haşlanmış et veya işkembe için insanların dakikalarca kuyrukta bekliyor. 150 yıldır böyleymiş… Bunun yanında pazarda yok yok. Envai çeşit peynir, makarna, baharat, kurutma, zeytin yağı satılıyor. Taze ve uygun fiyata Gnocchi ve Tortellini yapan yerler var. Hemen orada oturup veya ayakta yiyorsunuz. Pazarın üst katlarında ise fiyatların biraz daha fazla olduğu restoranlara ayrılmış. Buraya uğramadan dönmeyin derim.

Uffizi Galerisi

Mimar Vasari tarafından 1560-1580 yılları arasında Dük I. Cosimo için yapılan bina; 1581’de galeriye dönüştürülmüştür. Santa Croce Meydanın’da bulunan Galeride Medicilerin sanat koleksiyonları sergilenmektedir. Bir dönem “babaların babası” lakaplı İtalyan Mafya Babası Toto Riina tarafından bombalanmış, ancak hemen onarılarak hizmete geri açılmıştır.  Müzede sergilenen eserlerden bir kaçı:

 • Allegoria della Primavera (1478): Botticelli’nin sulu boya çalışması. Bir bahçeye toplanmış mitolojik karakteri resmediyor.
 • Venüs’ün Doğuşu (1485): Botticelli’nin Roma aşk tanrısının doğuşunu tasvir ettiği resim.
 • Urbino Dükü ve Düşesi: 1460 yılında Piero della Francesca tarafından yapılan resim.

Floransa’da Yerel Dükkanlar

Floransa ayrıca yöresel lezzetlerle ilgili alışveriş yapmak isteyenler için de mükemmel bir yer. Ara sokaklarda rastgele dolaşmaya başladığınızda yöresel ürünlerin ve şarapların satıldığı pek çok dükkana rastlıyorsunuz.

Floransa10

Mekan Önerileri

Floransa’nın en keyifli tarafı, kafelerin önündeki tezgahlardan kendinize bir şarap kadehi almanız ve dilediğiniz şarabı kendiniz doldurarak sokakta içebilmeniz… Kadehi 2 €. Ancak daha konforlu mekanlar arayanlar için bir kaç öneri:

 • Mükemmel biraları ile Archea Brewery. Adres: Via dei Serragli, 44, 50124
 • Mükemmel şarapları için Piazza del Vino. Adres: Via della Torretta, 18/R, 50137
 • Mükemmel pizzaları için Mosto Dolce. Adres: Via Nazionale, 114/R, 50123

Floransa12Floransa Festivalleri

 • Klasik Müzik Festivali: Genellikle her yıl temmuz ayı içerisinde yapılıyor.
 • Anna Maria Medici Festivali: 18 şubatta yapılıyor
 • Floransa Karnavalı: Her sene şubat ayında yapılıyor.
 • Patlayan Araba Festivali: Nisan ayında yapılıyor.
 • Müzik Festivali: Mayıs ayında yapılıyor.
 • Zanaatkarlar ve Saray Festivali: Mayıs ayında yapılıyor.
 • Vaftizci Yahya Festivali: Haziran ayında yapılıyor.
 • Dans Festivali: Haziran-Temmuz ayında yapılıyor.
 • Kağıt Fener Festivali: Eylül ayında yapılıyor.

Floransa Hakkında Diğer Bilgiler

 • İstanbul’un en eski haritalarından biri, 1422 yılında Floransalı Cristoforo Buondelmonti tarafından yapılmıştır.
 • “Pinokyo” romanının yazarı Carlo Collodi (Gerçek adı Carlo Lorenzini) 24 Kasım 1826, Floransa’da doğmuştur.

One comment

 1. Bir sabah vaktiydi Floransa’ya vardığımızda ve bütün günü ağzım açık büyük bir hayranlık ile sokaklarında tarihinde atmosferinde dolaşarak geçirmiştim… Bir şehre aşık olunur mu derseniz evet olunur böyle bir şehre yaşayan tarihe tamda orada aşık olunur…

Bir Cevap Yazın