görsel Şekip Taşpınar’la Tiyatro ve Oyuncu Mektebi Üzerine

Karadayı ve Kurtlar Vadisi Pusu gibi dizilerden tanıdığımız tiyatro kökenli oyuncu Şekip Taşpınar ile tiyatro ve Ankara’da yeni açtıkları Oyuncu Mektebi üzerine konuştuk…

Sekip Taspinar 1

1. Kaç yıldır tiyatrodasınız, tiyatrocu olmaya nasıl karar verdiniz?

1988 yılında tiyatroya başladım. Demek ki 27 sene olmuş. Tabii buna 90 – 94 arası konservatuvar dahil. Benim tiyatro oyuncusu olmaya karar vermem ilginç bir hikayedir. Kısaca söyleyeyim. Sanayide oto boyacısı olarak çalışırken karar verdim.

2. Hangi televizyon dizilerinde oynadınız? Televiyon dizileri mi, tiyatro mu?

En bilinenleri Karadayı ve Kurtlar Vadisi Pusu. İlk oynadığım diziyi 94 yılında çektim. Cafe Cazablanka idi adı. Benim için çok ilginç bir denemeydi. Televizyon mu tiyatro mu sorusuna;  tabii ki tiyatro. Benim mesleğimin er meydanı, sahne. Sahnede olamıyorsan bir anlamı yok.

3. Belli bir birkiminiz var, senaryo yazmayı da düşünür müsünüz?

Yazıyorum zaten. Çok da keyif alıyorum.

4. Ankara’da yeni bir Oyuncu Mektebi açtınız. Buradan biraz detaylı şekilde bahseder misiniz? Burasıyla ilgili planlarınız nelerdir?

Oyuncu Mektebi bizim Haluk Cömert ile açtığımız bir okul. Biz birikimimizi artık kendi okulumuzda kullanmaya karar verdik. Yani artık başka bir okulda ders vermeyeceğiz. Burada oyuncu yetiştireceğiz. Hem tiyatro için hem sinema-televizyon için. Tüm donanımı vereceğiz. Piyasaya çıkmalarını sağlayacağız. Tabii ötesi kendi becerilerine kalmış.

Bunun yanı sıra senaryo atölyemiz olacak. Sinema atölyemiz olacak. Kamera arkası eleman yetiştirmek de istiyoruz. Bunu önemsiyoruz. Piyasada bu alanda büyük boşluk var. Sinema televizyon mezunlarını özellikle bu kurslarımıza davet ediyoruz. Bu işe meraklı olanları da davet ediyoruz. Staj garantisi de veriyoruz. Ve yine tabii gerisi kendi becerilerine kalmış.

Bizim işimizin vazgeçilmez bir parçası klasik bale ve dans derslerimiz de var. Fotoğraf derslerimiz de var.

5. Ankara’da olan okuyucularımız bu oyuncu mektebine neden gelmeliler? Bu oyuncu mektebinde hangi konularda nasıl eğitimler ya da projeler yer almakta?

Oyuncu olmak, kamera arkasında çalışmak, senaryo yazmak istiyorsanız tek adres Oyuncu Mektebi.

6. Tiyatro neden önemlidir? Bir insana veya topluma ne katar?

Tiyatro görsel sanatların bütün elemanlarını tek çatı altında toplar. İçinde resim de vardır, dans da vardır. Sanat; insanın görsel zekasını, güzelliğe bakışını, estetik duygusunu belirler. İnsanı arındırır. Bilinçlendirir. Doğruyu gösterir. Bir konu hakkında söz söyleyecek konuma getirir. Kişiyi başarılı kılar. Hayatın her alanında güven duygusu katar.

Hiç bir zaman unutulmamalıdır ki 2. Dünya Savaşı sonrası Almanya, Rusya gibi ülkeler ilk olarak tiyatro sahnelerini açmıştır. Halkın arınmasını, savaşın kötü izlerinin silinmesini bu yolla sağlamışlardır. Önderimiz Atatürk de sanata çok önem vermiş, konservatuvarın açılmasına, sahneler açılmasına ön ayak olmuş, bizzat kendisi sahnelenecek eserlerle ilgilenmiştir.

7. Bu dönem gösterilen devlet tiyatrosu oyunlardan hangilerini tavsiye edersiniz?

Bu zor bir soru. Ben devlet tiyatrosu oyuncusuyum ve 1 yıl öncesine kadar Ankara Devlet Tiyatrosu sanat yönetmeniydim. Şu an sergilenen oyunların nerdeyse tamamı benim dönemimde sahnelendi. O yüzden böyle bir tercih yapmayım. Ben Kuğunun Şarkısı oyununda oynuyorum. Kendi oyunumu tavsiye edeyim.

8. Sizce bir tiyatro izleyicisi nasıl olmalı? Siz nasıl bir tiyatro izleyicisisiniz?

Sorgulamalı, beğenisini belli etmeli, iyisini kötüsünü eleştirmeli. Bilinçli olmalı. Bizim Ankara’nın izleyicisi artık bu boyutta. Bir sorun gördüklerinde sosyal medya yoluyla canımıza okuyorlar. Beğendiler mi de yıllarca oyunların oynanmasını sağlıyorlar.

Ben iyi bir izleyiciyim. Seyirci gibi izlerim oyunu. O şunu yapmış, bu yanlış oynamış demem izlerken.

9. Tiyatro mesaj vermeli mi? Tiyatronun rolü nedir?

Her oyunun bir eleştirisi vardır. Mesaj kaygısı bu sanıyorum. Şimdi ki basitçe yapılan işlerde önerme diyorlar. Ama oyunda bir annenin “Çocuğum, yürürken önüne bak!” repliği bile bir mesajdır.

10. Tiyatrocu olarak kurallarınız var mı? Neler?

İyi ve kaliteli metinler oynamak isterim. Profesyonel olunmasını isterim.

11. Türkiye’de yıllarca oyunculuk yaptınız karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz?

Bir tiyatro oyuncusunun bizim ülkemizde karşılık bulması zor. Yönetenler tarafından değer görmelisiniz önce. Halkı özendirmelisiniz. Tabii ki seyircimizin teveccühü yadsınamaz ama yeterli değil. Televizyonda iyi bir işte oynadıysan başka tabii. Onlarca oynadığınız oyundan daha iyi prim yaparsınız.

12. Tiyatroları izleyicilerine söylemek istediğiniz neler var?

Sorgulasınlar, eleştiri yapsınlar, tiyatroya ve sanata sahip çıksınlar. Çünkü sanat sadece insan için var.

13. Bu röportajı siz yapıyor olsaydınız kendinize ne sorardınız? Cevabıyla birlikte alabilir miyiz?

Çok şekersiniz. Teşekkür ediyorum bana bu soruları sorduğunuz için…

Bir Cevap Yazın