görsel Senfoninin Babası: Franz Joseph Haydn

Biraz klasik müzik dinlemek ve ünlü Haydn hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

İşte size Haydn’ın eserleri ve hayatı hakkında bazı bilgiler ve en güzel iki senfonisi…

1732-1809 yılları arasında yaşamış ünlü Avusturyalı besteci. Çok sayıda senfoni, konçerto, oda müziği eserleri, şarkı, oratoryo ve sonat bestelemiştir. Klasik müziğe getirdiği yeniliklerle klasik müziğin mimarı kabul edilmektedir. Mozart’ın yakın arkadaşıdır ve Beethoven’ın bir dönem özel öğretmenliğini yapmıştır. Mozart’ın ve Beethoven’ın  eserlerinde büyük etkisi görülür.

En güzel eserlerinden birisi 94 numaralı senfonisidir. Sürpriz Senfonisi de denilen bu senfoniyi akşam yemeği sonrasındaki konserlerde dinleyicilerin çoğunun uyuduğunu fark ettiğinde bestelediği söylenir. Haydn’ın çoğu senfonisinde olduğu gibi birinci bölüm yumuşak ve yavaştır, ikinci bölüm ise dinleyicileri uykudan uyandıracak ölçüde yüksek sesli ve serttir.

Haydn’ın bir diğer mükemmel eseri 45 numaralı Veda Senfonisi‘dir. Bu eserin dördüncü bölümünde 2 ya da 3 müzisyen kendi bölümlerini bitirir ve müzik halâ devam ederken sahneyi terk ederler. Bu durum sahnede şef ve tek bir kemancı kalana kadar sürer. Haydn bu senfonide Prens Esterházy’e müzisyen arkadaşlarının kış mevsiminde şehirdeki ailelerinin yanına dönmek istediklerini anlatmaya çalışır ve gerçekten de bu senfoni ile birlikte Prens mesajı almış ve onlara izin vermiştir.

Hayatı

Haydn, Avusturya’nın Rohrau kentinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 6 yaşında bir koroya katılması için Viyana’ya gönderilir, burada uzun süre bestecilik dersleri alır ve müzisyenlik yapar. Ardından 1761’de soylu Esterházy ailesinin yanında iş bulur ve 30 yıldan fazla süre bu aileye hizmet eder. 1780’lerde besteleri tüm Avrupa’ya yayılır ve davet edildiği bazı yerler için ilk kez çalmak üzere besteler yapar: Paris Senfonileri, Londra Senfonileri gibi.Esterházy ailesinin Prensi Nikalaus vefat ettikten sonra emekli olur ve seyahat etmeye başlar. Oxford Üniversitesi’nden fahri doktor unvanını alır. En son Viyana’ya yerleşerek koro ve orkestra için Yaratılış Oratoryosu, Mevsimler Oratoryosu gibi dini koro ve orkestra eserleri besteler. 1809’da Viyana’da hayata veda eder.

Bir Cevap Yazın