görsel Siena Gezi Rehberi

İtalya’nın Toscana bölgesinde bulunan ve mimarisiyle hala Ortaçağ‘ı yaşayan bir şehir Siena. Öyle ki şehir merkezinden sadece arabaları çıkarın, kendinizi Ortaçağ‘da hissetmemeniz için hiçbir neden yok…

Şehri tarihi görsel yapısı dışında önemli yapan unsurlardan bir diğeri ise Piaza del Campo meydanında yılda iki kez düzenlenen (2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde) palio yarışları, yani at yarışı oyunları. Eyersiz at binme şeklinde düzenlenen bu yarışlar için dünyanın her yerinden misafir ağırlayan Siena’ya yarış dışı tarihlerde giderseniz de sokak aralarında bulunan ekranlardan, o yıl düzenlenen yarışları izleyebilirsiniz.

Piazza del Campo, Eski Roma Forumu’nun bulunduğu meydan. Her tarihte Siena için önemli olaylara tanıklık etmiş. İdamlar, boğa güreşleri, ayaklanmalar hep bu alanda gerçekleşmiş, büyük pazarlar burada kurulmuş, önemli kararlar burada alınmış… Meydanda 9 dilim bulunuyor. Bu dilimler, 1293’te Siena yönetimini elinde bulunduran Dokuzlar Konseyi’nin otoritesini yansıtıyor. Bir de Madonna’nın pelerininin koruyucu kıvrımlarını simgeliyor.

Siena3

Şehirde görmeniz gereken önemli yapıtlardan bir diğeri: Siena Duomo‘su (1136-1382). Mimarisi Romanesk-Gotik karışımı olan bu Duomo’ya 14. yüzyılda nef inşa edilmiş olsaymış Hristiyan dünyasının en büyük kilisesi olacakmış, ancak 1348’de yaşanan veba salgını nedeniyle yapımı durdurulmuş. Duomo’nun içi ve dışı tamamen resim ve heykelcilik alanındaki başyapıtlarla süslü.

Siena4

Çok fazla fotoğraf çekemedim ama dar sokakları, pencereleri, kapıları, eşikleri, kaldırımları ve her yanda kullanılan kırmızı tuğlaları ile Ortaçağ dokusunu tamamen koruduklarını gösterebildiğimi düşünüyorum.

Olur ya bir gün İtalya‘ya gidecek olursanız, gezi rehberinize Siena‘yı eklemeyi unutmayın 🙂

Siena1

Bir Cevap Yazın