görsel Spor Tutkunları İçin 7 Muhteşem Film Önerisi

Pek çok internet sitesinde spor filmleri başlığı altında güzel filmleri inceleyebilmemiz mümkün. Genelde bu listeler içinde bulamadığımız, kıyıda köşede kaldığını düşündüğümüz filmler için kısa bir liste hazırlamayı düşündüğümüzde listenin çoğunun futbol ve boks sporlarını içeren filmler olduğunu fark ettik. Birinin takım sporlarında diğerininse bireysel sporlarda en çok izlenen branş olması bizce bunun nedeni. Kısacası eğer bu spor dallarından hoşlanıyorsanız aşağıdaki filmleri izlemekten keyif alacağınıza eminiz.

1) The Wrestler (2008) – IMDb: 7,9

Yönetmeninin Darren Aronofsky olması bile bir filmi izlemeniz için başlı başına bir sebep. Yaşı ilerlemiş, yalnız baş kahramanımızın ringlere tekrar dönüşün hikayesi. Filmi bitirdiğinizde sanki siz güreşmişsiniz gibi midenize bir yumruk yiyebilirsiniz. Müzikleri ise albüm yapılacak kıvamda, onlara ayrı bir parantez açmazsak olmaz.

2) The Damned United (2009) – IMDb: 7,6

Filmimiz “based on a true story” tanımının mükemmel bir örneği. Aynı isimli romandan uyarlanan filmin tadını kaçırmamak için kısaca bahsedelim. Mütevazı bir takımda çok başarılı bir performans sergileyen Brian Clough’un dönemin efsane takımlarından Leeds United’in başında geçirdiği kısa zaman dilimini konu alıyor. Eğer Championship/Football Manager oynamışsanız filmi izledikten sonra hemen yeni bir kariyer başlatmak isteyeceksiniz. Günümüz endüstriyel futbolu ile 1970’ler futbolu arasındaki farkı görmek açısından da oldukça faydalı.

3) Looking For Eric (2009) – IMDb: 7,2

Z kuşağının bilmediği ya da unutmaya başladığı bir futbol efsanesini Eric Cantona’yı ve ona hayran olan bir taraftarın hikayesini anlatan başarılı bir yapım. Tüm filmlerini Youtube üzerinden ücretsiz yayınlayan yönetmen Ken Loach elinden çıkmış olası ayrı bir güzellik. Film insanda öyle bir etki bırakıyor ki neye tebessüm ettiğinizi bilmeden mutlu mutlu izliyorsunuz. İnsan filmi izledikten sonra Manchester United’ın efsane 7 numarasının şu anki haline üzülmeden edemiyor.

4) Cinderella Man (2005) – IMDb: 8,0

Bana kalırsa Russell Crowe’un en iyi filmi. Sporseverler için hazırlanan listede yer almayı hak eden ama kesinlikle sadece bir boks filmi olarak görülmemesi gereken bir eser. Büyük Buhran zamanlarına meraklıysanız, dönemin insanlarını, yaşam biçimlerini, kıyafet stillerini merak ediyorsanız sizin için biçilmiş kaftan.

5) Green Street Hooligans (2005) – IMDb: 7,5

Listede yer alan tüm futbol filmlerinin İngiltere’den çıkması bir tesadüf olamaz. Bu durum İngilizlerin futbola ne kadar bağlı olduklarını, onların futbolu hayatında nereye koyduklarını gösteriyor. Film de tam olarak bu konuyu ele alıyor. Eğer Beşiktaş taraftarıysanız ve hala Slaven Bilic’i takip ediyorsanız film sizin için ayrı bir önem kazanıyor. Devamı çekilen filmin ikincisi beklenen ilgiyi görmemesine rağmen 2013’te 3 üncü filmi de çekildi. Bu güzel filmin Recep İvedik tarzı bir seriye dönüşmemesi umuduyla yazımızın bu kısmını noktalayalım.

6) Warrior (2011) – IMDb: 8,2

Klişe sayılabilecek bir senaryoya sahip olmasına rağmen sporun içerdiği aksiyonun, rekabetin sizi sürekli içinde tuttuğu bir film Warrior. Bunda Tom Hardy’nin üst sınıf oyunculuğunun payı olduğunu söylemek mümkün. Tüm bunlara rağmen filmin IMDB’deki puanını hak etmediğini söylesek yalan söylemiş olmayız.

7) Real Steel (2011) – IMDb: 7,1

Listeyi nispeten yumuşak bir filmle bitiriyoruz. Üzerine çok yorum yazılmayacak, keyifle zaman geçirmenizi sağlayacak bir Hugh Jackman filmi. Robotları hep bizim yerimizi alacak diye düşünüyorduk ama robotların kavga etmesi de ilginç olmuş. Eğer babaysanız filmi küçük yaşlardaki oğlunuzla seyretmenizi tavsiye ederim. İkinizin de çok keyif alacağını tahmin etmek zor değil.

Keyifli seyirler 🙂

Bir Cevap Yazın