görsel Tarih Bilginizi Artıracak 5 Etkileyici Roman

Hitler’in Unutulan Çocukları – Tim Tate & Ingrid Von Oelhafen

1942 yazında, Nazi istilası altındaki Yugoslavya’da aileler çocuklarını incelenmeleri için SS askerlerine teslim etmeye mecbur bırakılır. Bu kapsamda yaklaşık yarım milyon çocuk alıkonulur. Çocuklardan biri de dokuz aylık Ingrid‘dir (gerçek adı Erika Matko). Ingrid‘in diğer çocuklardan farkı, Nazi doktorlarının “Hitler’in Çocuğu” olabilecek kadar safkan olabileceği yönündeki iddialarıdır. Doktorların bu savı nedeniyle Almanya’ya götürülerek Nazi Partisi’ne yakın olan Oelhafen ailesine verilen Ingrid, yıllarca sadece bir “proje” olarak, sevgisiz ve mutsuz yaşamış. Ancak tüm bunlara rağmen Ingrid, annesinin onu neden kendinden uzaklaştırdığını sorgular ve gerçek kimliğini araştırır. İnanılmaz ama gerçek yaşamdan alınan bu öykü, tam bir tarih dersi niteliğinde.

Persepolis – Marjane Satrapi

İran devrimini küçük bir kız çocuğu olan Marjane Satrapi’nin gözünden anlatan mükemmel ötesi bir eser. Şah rejiminin düşürülmesi, İslam Devrimi’nin zaferi, İran-Irak savaşı, savaşın halk nezdinde sonuçları, siyasi baskılar ve din… Aynı isimle animasyon filmi de çekilen ve büyük övgüler alan Persepolis için tarihsel roman türünün en keyifli eseri diyebiliriz.

Semerkant – Amin Maalouf

İran’nın modernleşme çabaları çerçevesinde Ömer Hayyam‘ın ve Rubaiyat‘ın öyküsünü anlatırken, ayrıca Hasan Sabbah, Ebu Tahir, Melikşah, Cemalettin Afgani, İran Şah’ının torunu Şirin gibi önemli kişiler de yer vermektedir. Tüm karakterlerini tek bir kişinin ağzından, Benjamin O. Lesage‘in ağzından anlatır. Semerkant romanı ile birlikte yazarın Doğu’nun Limanları ve Afrikalı Leo isimli eserleri de oldukça sürükleyici ve başarılıdır.

Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat – Vladimir Pistalo

Elektriği tüm dünyaya tek merkezden ve ücretsiz ulaştırabilmek amacıyla yaptığı dâhiyane çalışmalarıyla bilinen Tesla‘yı ustaca bir kurguyla anlatan Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat; okuyabileceğiniz en iyi tarihsel-biyografik romanlardan biri. Çağının ötesinde bir mucidin, bir deli-dâhinin, kısacası sırlarla dolu bir adamın hikayesi… “Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.” Tesla

Paris Düşerken – Ilya Ehrenburg

Tarihsel roman türünün en iyi örneklerinden biri. 1930’ların ikinci yarısından, soğuk savaş rüzgârlarının Avrupa’yı içine aldığı 1950’li yıllara kadar uzanan dönemi tüm tarafları ve çeşitli yönleriyle tasvir eden 3’leme kitap serisinin ilk kitabı. Hitler faşizminin işgali altında bulunan Paris’te, toplumun her kesimine ışık tutan kitap; bir yanda işgalcilerle işbirliği yapan yönetici kesimini, bir yanda faşizme karşı örgütlenen direnişçileri, bir yanda her şeylerini bırakarak şehri terk eden Parislileri anlatıyor. Tarihsel romanlarda en çok satanlardan biridir.

Tarihsel roman iyidir 🙂

One comment

Bir Cevap Yazın