görsel Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Tarih meraklılarının izlemesi gereken tarihi diziler. Kitapların sıkıcı anlatımından bunalıyor ve tarihi sinema perdesinde izlemek istiyorsanız aşağıda tarih bilginizi artıracak muhteşem dizileri izlemelisiniz.

1. Hell On Wheels (2011- ) / IMDB: 8,3

Hell On Whells; dram ve western türünde izleyebileceğiniz mükemmel bir Amerikan dönem dizisi. Joe Gayton ve Tony Gayton tarafından kurgulanan dizi, 1865 yılında Kuzey-Güney savaşından yeni çıkan Amerika’nın İlk Kıtalararası Demiryolu inşaatında çalışan işçilerin başından geçen olayları ve ölen karısının intikamını almaya çalışan Cullen Bohannon‘un hayatını anlatıyor.

Hell on Wells

2. Boardwalk Empire (2010-2014) / IMDB: 8,6

Bölgenin en güçlü alkol üreticisi ve dağıtıcısı olan Enoch Thompson‘ın alkol karşıtları derneğinde, küçükken babası alkolik olduğu için fakirlikten fare yemek zorunda kaldıklarını anlatması; bunun üzerine kardeşinin aslında gerçek olmayan bu hikayeye gülmesi ve Enoch Thompson‘ın kardeşine “Siyasetin ilk kuralı; güzel bir hikayeyi gerçeklerle bozma” diye karşılık vermesiye başlayan mükemmel dizi. ABD’de içki üretim ve satışının yasak olduğu 1920-1933 arası dönemde, gangsterlerle politikacılar arasında yaşanan ilişkileri anlatan dizi; Nelson Johnson‘ın “Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City” adlı romanından uyarlanmış. Dizide Al Capone, Lucky Luciano gibi gerçek hayattan karakterler de var.

Boardwolk Empire

3. Deadwood (2004-2006) / IMDB: 8,8

1870’li yıllarda Amerika’da suç işleyenlerin ve yasa dışı iş yapanların kaçtığı bir yer vardı: Deadwood. Henüz devletin elini uzatmadığı ve herhangi bir kanunun uygulanmadığı Deadwood, hırsızların, kumarbazların, katillerin ve fahişelerin kaçış yeri ve yaşam alanıydı. Dizi de işte bu kasabada yaşanan olayları ve zaman içinde de devletin buraya kanun getirme mücadelesini anlatıyor. David Milch‘in yazdığı, Ian Mcshane‘in başrolde olduğu ABD yapımı dizi, western tarzı sevenler için mükemmel.

Deadwood

4. Rome (2005-2007) / IMDB: 8,9

MÖ 49 yılında Julius Caesar (Jül Sezar)’ın yönetimindeki Roma İmparatorluğu’nun Galya ve Mısır’daki mücadelesini ve ülke içindeki özellikle de senatoda yaşanan çekişmeleri tarihsel gerçeklerden yola çıkarak anlatıyor. Ama en çok da Romalı iki asker arkadaşın başından geçen dostluğu ve kavgayı anlatıyor. I. sezon Sezar’ı, II. sezon kendisinden sonra gelen Augustus’u konu alan dizi, ayrıca Mısır kraliçesi Kleopatra ile ilgili enterasan olaylara da değiniyor.

rome

5. Unsere Mütter, Unsere Väter (2013) / IMDB: 8,5

Gerçek hayattan alınan ve soluksuz izleyeceğiniz her biri üçer saatten oluşan 3 bölümlük mini dizi. Berlin’de beş arkadaşın hayatı ve küllenen hayalleri arasında 2. Dünya Savaşını ya da 2. Dünya Savaşı sırasında beş arkadaşın hayatını ve küllenen hayallerini konu alıyor. Oldukça duygusal ve vurucu bir hikayesi var. 3 bölümde bitmesi de konunun hiç sıkıcı hale gelmeden sonlanmasını sağlıyor.

unsere-muetter-unsere-vaeter

6. John Adams (2008) / IMDB: 8,7

ABD’nin ilk Başkan Yardımcısı ve 2. Başkanı olan John Adams’ın hayatını ve Bağımsızlık Bildirgesi’nin ünlü mimarı Thomas Jefferson’la olan dostluğunu anlatıyor. Toplam 7 bölümde sonlanan dizi, sıkmadan, bir çırpıda dönemle ilgili çarpıcı bilgilere ve duygusal bir dostluğa ışık tutuyor.

untitled

7. The Kennedys (2011) / IMDB: 7,7

Birleşik Devletler’e hükmeden tek katolik aile olan Kennedy ailesinin yaşamı, siyasi kararları ve trajik sonlarını dönemin tarihsel gerçekleri çerçevesinde anlatan 8 bölümlük mini dizi.

4282108

8.  Spartacus (2010-2013) / IMDB: 8,6

MÖ. 73-71 arasında Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir köle ayaklanması başlatan Trakyalı gladyatörden, özellikle de Spartacus’un yaşamının gizli ilk dönemlerinden tarihsel kayıtlarından kurgulanmış.

Spartacus

9. Vikings (2013- ) / IMDB: 8,6

8. Yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Viking Ragnar Lothbrok’un hayatı ile ilgili gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.

Vikings

10. House of Saddam (2008) / IMDB: 7,7

Saddam’ın başa geçmesinden idam edilmesine kadar ki dönemi 4 bölümde anlatan mini bir dizi.

saddam

11. The Tudors (2007-2010) / IMDB: 8,1

Kral 8. Henry’nin gençliğinden ölümüne kadarki süreçte daha çok aşk ilişkilerini konu alan dizi. Dizide Utopia adlı eseri ile bildiğimiz Thomas More‘un trajik hikayesi de var.

The Tudors

12. Da Vinci’s Demons (2013- ) / IMDB: 8,1

Muhteşem bir zekanın, Leonardo da Vinci’nin yaşamını anlatan dizi,  Rönesans İtalya’sında geçiyor.

Da-Vincis-Demons

13. The White Queen (2013) / IMDB: 7,8

Philippa Gregory’nin The Cousins’ War isimli kitap serisinden uyarlanan dizi. Kraliçe Elizabeth’in ya da diğer adıyla Beyaz Kraliçe’nin tahta çıktıktan sonra Margaret Beaufort ve Anne Neville’le yaşadığı çekişmeleri, büyücülükle suçlanmasını ve taht savaşlarını konu alıyor.

White_Kapak

14. Downton Abbey (2010- ) / IMDB: 8,7

Titanik’in batması haberi ile başlayan dizi, Birinci dünya savaşı eşiğindeki İngiltere dönemini aristokrat bir ailenin ve hizmetçilerinin çevresinden anlatıyor.

downtown abbey

15. I. Claudius (1976) / IMDB: 9,0

Siyah-beyaz çekilmiş, aksiyon sahnesi olmayan, neredeyse sadece sarayın içinde geçen, dış mekan çekimi yok denecek kadar az olan, alışılmış tarihi dizilerde görülen savaş veya erotik sahnelerden yoksun ama entrika dolu bir dizi. Gerçek tarihsel olaylarla neredeyse bire bir örtüştüğünden MÖ 10 ve MS 54 yılları arasında yaşamış olan I. Claudius’un hayatı ve büyük annesinin işlediği cinayetler hakkında ilginç detaylar içeriyor.

cloudius

One comment

  1. içlerinde tarih anlatımı olarak Rome en başta gelir
    görsel efekt olsun tarz abiler olsun Vikings en etkilendiğim dizi diyebiliriz
    bol kan vahşet isteyenlere spartacus
    yakın tarihi merak edenlere Saddam …

Bir Cevap Yazın