görsel Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Tarihi sinema perdesinde izlemek isteyenlere 15 mükemmel tarihi dizi önerisi. Keyifli izlemeler 🙂

1. House of Saddam (2008) / IMDB: 7,7

saddam

“Bir haini, daha ihanet etmeden tanırım.” Saddam Hüseyin

Saddam’ın iktidara geçmesinden idam edilmesine kadar geçen dönemi 4 bölümde anlatan mini bir dizi. Dizi: Saddam‘ın aile hayatından, metreslerine, siyasi kararlarını nasıl aldığından oğulları Uday ve Kusay’ın yaşam biçimlerine kadar pek çok detaya yer veriyor. Dizide Saddam’ı canlandıran Igal Naor, karısını canlandıran ise İran asıllı oyuncu Shohreh Aghdashloo.

2. Boardwalk Empire (2010-2014) / IMDB: 8,6

Boardwolk Empire

Bölgenin en güçlü alkol üreticisi ve dağıtıcısı olan Enoch Thompson, alkol karşıtları derneğinde yaptığı bir konuşmada, küçükken babasının alkolik olduğunu ve bu nedenle çok fakir bir çocukluk geçirdiğini, hatta bir gün aç kalmamak için fare yemek zorunda kaldıklarını anlatır. Konuşmanın ardından yanına gelen kardeşi, bu hikayenin aslında gerçek olmadığını bildiren bir gülümsemeyle “fare ha” der ve Enoch Thompson cevap verir: “Siyasetin ilk kuralı; güzel bir hikayeyi gerçeklerle bozma”…

ABD’de içki üretiminin ve satışının yasak olduğu 1920-1933 arası dönemde gangsterlerle politikacılar arasında yaşanan ilişkileri; tarihsel gerçeklere dayanarak kurgusal karakterler üzerinden  anlatan bu mükemmel dizi; Nelson Johnson‘ın “Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City” adlı romanından uyarlanmış. Dizide Al Capone, Lucky Luciano gibi gerçek hayattan karakterler de var.

3. Band Of Brothers (2001) – IMDb: 9,5

Stephen Ambrose’ın Band Of Brothers isimli romanından uyarlanan bu dev yapım mini dizi toplam 10 bölümden oluşuyor ve her bölüm 1 saatten fazla sürüyor. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları dramatik hikayeleri konu alan dizinin yapımcıları: Steven Spielberg ve Tom Hanks.

4. The Kennedys (2011) / IMDB: 7,7

4282108

Birleşik Devletlere hükmeden tek katolik aile olan Kennedy ailesinin yaşamını, siyasi kararlarını ve trajik sonlarını dönemin tarihsel gerçekleri çerçevesinde anlatan 8 bölümlük mini dizi. Dizi; Baba Kennedy‘nin çocuklarına siyasi bir kariyerler yaratmak için gösterdiği yoğun çabalardan, aile içindeki sırlı ilişkilere, John F. Kennedy‘nin eşi ile olan sadakatsiz ilişkisine ve Marilyn Monroe‘nun ölümü ile aralarındaki bağlantıya kadar ilginç noktalara odaklanıyor.

5. The White Queen (2013) / IMDB: 7,8

White_Kapak

Mükemmel bir mini dizi, diyerek söze başlamak istiyorum. Kraliçe Elizabeth’in ya da diğer adıyla Beyaz Kraliçe’nin Kral Edward ile olan evliliğinin nasıl gerçekleştiğini, tarihte de geçtiği üzere Kraliçe’nin neden “cadı” olarak adlandırıldığı, annesinden öğrendiği ve kızına da öğrettiği büyücülüğe olan ilgisini ve yaşanan diğer tarihsel olayları anlatıyor. Dizi, Philippa Gregory’nin The Cousins’ War isimli tarih kitabı serisinden uyarlanmış olup dizide geçen olayların neredeyse tümü, tarihsel gerçeklerden yola çıkarak oluşturulmuş. Kesinlikle izlemelisiniz.

6. The Tudors (2007-2010) / IMDB: 8,1

The Tudors

The White Queen‘in eşi Kral Edward‘dan iki dönem sonra başa geçen Kral VIII. Henry’nin yaşamını anlatan dizi, VIII. Henry’nin gençliğinden başlayarak ölümüne kadarki süreçte yaşadığı tüm aşk ilişkilerini ve siyasi kararlarını anlatıyor. Dizide Utopia adlı eseri ile bildiğimiz Thomas More‘un da trajik bir hikayesi var.

7. Hell On Wheels (2011-2016) / IMDB: 8,3

Hell on Wells

1865 yılında Kuzey-Güney savaşından yeni çıkan Amerika’nın İlk Kıtalararası Demiryolu inşaatında çalışan işçilerini konu alan ve ölen karısının intikamını almaya çalışan Cullen Bohannon‘un hayatını anlatan dizi, western türünde izleyebileceğiniz en mükemmel dönem dizilerinden biri. Tarihsel gerçekleri içinde barındıran ancak konusu kurgusal bir çizgide ilerleyen dizinin yaratıcıları Joe Gayton ve Tony Gayton.

8. Deadwood (2004-2006) / IMDB: 8,8

Deadwood

1870’li yıllarda Amerika’da suç işleyenlerin veya yasa dışı iş yapanların kaçtığı bir yer vardı. Deadwood isimli bir kasaba. Burası, henüz devletin elini uzatmadığı ve herhangi bir kanunun uygulanmadığı, bu nedenle de Amerika’da ne kadar hırsız, kumarbaz, katil ve fahişe varsa geldiği bir kaçış yeriydi. İşte bu dizi bu kasabada yaşanan kurgusal olayları ve zaman içinde devletin bu kasabaya kanun getirme mücadelesini anlatıyor. David Milch‘in yazdığı, Ian Mcshane‘in başrolde olduğu ABD yapımı dizi, western tarzı sevenler için mükemmel.

9. Unsere Mütter, Unsere Väter (2013) / IMDB: 8,5

unsere-muetter-unsere-vaeter

Gerçek hayattan alınan ve soluksuz izleyeceğiniz her bölümü 3’er saatten oluşan toplam 3 bölümlük mini bir dizi. Berlin’de beş arkadaşın hayatı ve küllenen hayalleri arasında 2. Dünya Savaşını ya da 2. Dünya Savaşı sırasında beş arkadaşın hayatını ve küllenen hayallerini konu alıyor. Oldukça duygusal ve vurucu bir hikayesi var. 3 bölümde bitmesi de konunun hiç sıkıcı hale gelmeden sonlanmasını sağlıyor.

10. Spartacus (2010-2013) / IMDB: 8,6

Spartacus

MÖ. 73-71 arasında Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir köle ayaklanması başlatan Trakyalı gladyatörlerin ve özellikle de Spartacus’un yaşamını konu alan dizi, kurgusal tarihi diziler arasında en iyilerden birisi diyebiliriz. Dönemin yaşantısını anlatırken kullandığı cüretkâr ve kanlı sahneleri ile insanı büyülüyor.

11. Vikings (2013- ) / IMDB: 8,6

Vikings

8. Yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Viking Ragnar Lothbrok’un hayatı ile ilgili gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.

12. Rome (2005-2007) / IMDB: 8,9

rome

I. sezon Büyük Sezar’ın, II. sezon ise kendisinden sonra başa gelen Augustus’un yaşamını ve siyasi kararlarını konu alan dizi; bir yandan tarihsel gerçeklerden yola çaıkarak MÖ 49 yılında Julius Caesar (Jül Sezar)’ın yönetimindeki Roma İmparatorluğu’nun Galya ve Mısır’daki mücadelesine ve ülke içindeki özellikle de senatoda yaşanan çekişmelere diğer yandan ise kurgusal iki karakterin (Romalı iki askerin) dostluğuna odaklanıyor. Dizi; Sezar’ın herkesten gizlediği belirsiz hastalığı, ölmeden önce ona son bıçak darbesini saplayan Brutus’ün bunu neden yaptığı, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın intiharı gibi tarihsel olaylarla da ışık tutuyor.

13. Da Vinci’s Demons (2013-2015) / IMDB: 8,1

Da-Vincis-Demons

Muhteşem bir zekanın, Leonardo da Vinci‘nin yaşamını anlatan dizi,  Rönesans İtalya’sında geçiyor. Ancak dizi daha çok kurgusal ağırlıklı ve fantastik. Sürükleyici bir dizi arayanlara tavsiye ederim.

14. Downton Abbey (2010-2015) / IMDB: 8,7

downtown abbey

Titanik gemisinin batması haberi ile başlayan ve I. Dünya Savaşı’nın eşiğindeki İngiltere dönemini anlatan dizi; aristokrat bir ailenin ve hizmetçilerinin yaşamına odaklanıyor. Dönemin ilginç olaylarına yer veren dizinin ilk sezonunda, evin kızı ile ilişki yaşayan bir Türk karaktere de yer verilmiş.

15. John Adams (2008) / IMDB: 8,7

untitled

ABD’nin ilk Başkan Yardımcısı ve 2. Başkanı olan John Adams’ın hayatını ve Bağımsızlık Bildirgesi’nin ünlü mimarı Thomas Jefferson’la olan dostluğunu anlatan dizi, toplam 7 bölümden oluşuyor. Kısa sürede, yorulmadan ve fazla uzatmadan Amerika’nın kuruluş dönemi ile ilgili çarpıcı ve ilginç bilgilere ulaşıyorsunuz.

BONUS:

I. Claudius (1976) / IMDB: 9,0

Siyah-beyaz çekilmiş, aksiyon sahnesi olmayan, neredeyse sadece sarayın içinde geçen, dış mekan çekimi yok denecek kadar az olan, alışılmış tarihi dizilerde görülen savaş veya erotik sahnelerden yoksun ama entrika dolu bir dizi. Gerçek tarihsel olaylarla neredeyse bire bir örtüştüğünden MÖ 10 ve MS 54 yılları arasında yaşamış olan I. Claudius’un hayatı ve büyük annesinin işlediği cinayetler hakkında ilginç detaylar içeriyor. Siyah-beyaz film sevdalısı değilseniz pek öner miyim ama ben keyifle ve hayretle izlemiştim.cloudius

One comment

  1. içlerinde tarih anlatımı olarak Rome en başta gelir
    görsel efekt olsun tarz abiler olsun Vikings en etkilendiğim dizi diyebiliriz
    bol kan vahşet isteyenlere spartacus
    yakın tarihi merak edenlere Saddam …

Bir Cevap Yazın