görsel Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Aşağıdaki sitelerde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz fotoğraflar bulunmakla birlikte, siz de profil oluşturarak kendi fotoğraflarınızı paylaşabilir, insanların beğenisine sunabilir ve belki fotoğrafçılık alanında farklı girişimlerden haberdar olabilirsiniz. Ama önce sitelerin kullanım koşullarına göz atmakta fayda var.

Pexelshttps://www.pexels.com/ Tüm fotoğraflar kişisel ve ticari tüm kullanımlar için ücretsiz. Kaynak göstermen veya izin alman gerekmiyor. Fotoğraflar üzerinde değişiklik de yapabilirsin. Pexels bunu Creative Commons Zero (CC0) license adı altında garanti ediyor. Bence en iyi ücretsiz fotoğraf sitesi bu.

Pixabay: http://pixabay.com/ 1.300.000’den fazla yüksek kaliteli fotoğraf, illustrasyon ve vektör grafik bulunan site. Kişisel kullanım için de ticari kullanım için de ücretsiz ve siteye atıfta bulunulmasına da gerek yok. Ayrıca Türkçe olarak da arama yapabiliyorsunuz, sonuçlar çıkıyor. Sanırım içerisinde en fazla fotoğraf bulunan site bu, ancak kullandığınız fotoğrafları başka sitelerde görme ihtimaliniz de yüksek.

Unsplash: http://unsplash.com/ Ücretsiz ve yüksel çözünürlüklü fotoğrafların olduğu bir diğer site. Yüksek çözünürlük konusunda çok hassaslar, örneğin fotoğraf indiren taraf değil de fotoğraf yükleyen taraf olduğunuzda, kriterlerinin az altında fotoğraf yüklemek isteyin, paylaşmanızı asla onaylamıyorlar. Bu da kullanıcısına gerçek bir kalite sağlıyor. Fotoğrafları dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz de belirtilmiş. En beğendiğim sitelerden birisi.

Shutteroo: http://shutteroo.com/ Australia’da yaşayan web tasarımcı Klaye Morrison’un kendi tasarladığı ve kendi çektiği fotoğrafları paylaştığı bir site. Fotoğrafları gerek kişisel gerek ticari kullanımlar için istediğiniz gibi ücretsiz kullanabileceğinizi belirtmiş. Ancak bu kullanımın; fotoğrafları kendi ücretsiz fotoğraf sitelerinizde paylaşmanızı veya satmanızı içermediğini belirtmiş. Herhangi bir konuda fotoğraf çekip paylaşmamı isterseniz de bu isteğinizi bana iletebilirsiniz diye belirtmiş. ThemeForest isimli tema da kendisinin tasarımıymış. Bence gerçekten hoş bir proje.

Picography: http://picography.co/ Fotoğrafları istediğiniz gibi kullanma, üzerinde değişiklik yapma, kopyalama hakkını ve kişisel veya ticari tüm kullanımlar için izin veriyor. Ayrıca fotoğrafları paylaşırken atıfta bulunmayı tavsiye etmekle birlikte bunu zorunlu koşmuyor. Yani atıfta bulunursanız güzel olur ama bulunmazsanız da canınız sağ olsun misali… Ancak fotoğrafları kendi eserinizmiş gibi belirtmenize izin vermiyor elbette, aslında sitenin tek şartı bu. kendim çektim gibi yapmayın, ne yaparsanız yapın 🙂

The Pattern Library: http://thepatternlibrary.com/ Bu site Tim Holman ve Claudio Guglieri tarafından tamamen desen ve model paylaşımları için oluşturulmuş. Desenleri dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz belirtilmiş. Referans göstermeniz gerektiği ile ilgili bir ifade de bulamadım sitede. Zaten siteyi eğlence amaçlı açtıklarını belirtmişler. Güzel desenler var.

All The Free Stock: http://allthefreestock.com/ Ücretsiz fotoğrafların yanında, ücretsiz stok desen, ikon, video, müzik, ses efekti gibi ürünler de bulabileceğiniz, yani kullanıcısına geniş bir ürün yelpazesi sunan site. Tüm ürünlerini gerek kişisel gerek ticari kullanımlar için tamamen ücretsiz şekilde ve herhangi bir atıf vermeni istemeden kullanabilme imkanı sağlıyor. Bunu da Pexels sitesinde olduğu gibi Creative Commons Zero (CC0) license adı altında garanti ediyor.

IM Free: http://imcreator.com/free Gerek kişisel gerek ticari kullanımlar için ücretsiz fotoğraf sunan bir site. Ancak fotoğrafları kullandığınız yerde, bu siteye atıfta bulunmanız gerekiyor, yani fotoğrafı bu siteden aldığınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu koşulda ücretsiz. Fotoğrafları da bir arama motorundan ziyade kendi oluşturduğu kategorilerde sunuyor. Güzel fotoğraflar var.

Superfamous: http://superfamous.com/ İnanılmaz doğa fotoğraflarının olduğu bir site. Vadiler, kayalar, dağ, orman ve manzara fotoğrafları açısından çok zengin. Kullanımı biraz karışık ancak anlaşılabilir. Ancak hemen belirteyim ki bu sitede yer alan tüm görüntüler Creative Commons Attribution 3.0 lisansı koşullarında kullanılabiliyor. Yani sitede yer alan fotoğrafları kullanırken atıfta bulunmak, lisansın linkini vermek ve fotoğrafta herhangi bir değişiklik yaptıysanız bunu belirtmek zorundasınız. Bu şartları sağlarsanız, fotoğrafları kendi amaçlarınız için kullanabilirsiniz. Dikkat etmekte fayda var.

Death to the Stock Photo: http://join.deathtothestockphoto.com/ Öncelikle mail adresinizi alıyor ve her ay mailinize fotoğraflar gönderiyor.

SplitShire: https://www.splitshire.com/ Farklı kategorilerde çok sayıda fotoğrafı ücretsiz hizmete açan stock sitesi.

New Old Stock: http://nos.twnsnd.co/ Bu site, kamu arşivlerinden alınan fotoğrafları sunuyor. Bu nedenle içerisinde ilginç fotoğraflar var. Fotoğrafların bilinen telifleri olmadığından kamu malı olarak sayılıyor ve kullanımı ücretsiz. Ancak sadece makaleler, kişisel bloglar ve kişisel projeler için ücretsiz. Ticari kullanımlara izin vermiyor, ayrıca fotoğrafların tarihlerinin de belirtilmesini öneriyor.

Little Visuals:  http://littlevisuals.co/ Bu site, Nick isminde bir gencin kendi çektiği fotoğrafları ücretsiz paylaştığı bir siteydi. Ancak bu listeyi güncellemek için siteye girdiğimde, sitede artık şöyle bir duyuru metni var: “Bu sayfaya bakanlar uzun süredir sitenin update olmadığını gördü. Malesef siteyi yapan genç adam öldü. Adı Nick’ti ve 26 yaşındaydı, biz onun ailesiyiz. Ani yetişkin ölümü adı verilen bir sendrom yüzünden kendisini kaybettik. Onun anısına, okullara portatif kalp şoklama cihazı almak istiyoruz. Sayfasını takip edenler acaba bu proje için bağışta bulunmak isterler mi? Yakında henüz yayımlanmayan fotoğraflar yüklemeyi planlıyoruz. Teşekkürler, ailesi.”

One comment

  1. ModaSky ; sade ve göze hoşgelen tasarımıyla birçok kişi tarafından oldukça sevilen ve çok kolay kullanılan en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden biridir.

Bir Cevap Yazın