görsel Venedik’te Görmeniz Gereken 33 Yer

Venedik; gezilecek yerler bakımından ve bilim, sanat, teknik, medeniyet, din, mimari ve rönesansı bir arada anlamak için dünyanın en mükemmel yerlerden birisi… Buraya en az bir kere gelmiş olmanız, hayatınızda pek çok şeye bakış açınızı değiştirecektir.Venedik 5

Venedik’te Görmeniz Gereken Yerler

Venedik İtalya’da kuzeydoğusunda yer alan Veneto bölgesinin merkezi/başkenti olup önemli bir liman kentidir. Adriya Denizi’nin kuzeyinde Venedik Körfezi’nin batısında, Milano’nun 261 km doğusunda yer almaktadır. İdari olarak 6 bölgeye ayrılan, yani 6 ilçeden oluşan Venedik’te ulaşım ağırlıklı olarak Büyük Kanal’dan sağlanmaktadır. Venedik bölgeleri: (1) San Marco, (2) San Polo, (3) Dorsoduro, (4) Santa Croce, (5) Cannaregio, (6) Castello.

(1) San Marco Bölgesi

San Marco Bölgesi; Venedik’e gelen turistlerin ilk, hatta bazen tek uğrak yeridir. Bu bölgede gezmeniz gereken yerler:

1. San Marko Meydanı: Burası Venedik tarihi boyunca en büyük karnavalların, festivallerin, törenlerin ve politik olayların merkezi olmuştur. Turistlerin ilk uğrak yeridir. Burada güzel restoranlar ve cafeler de var. Özellikle akşamları güzel bir müzik eşliğinde bir şeyler içelim derseniz de uygun bir adres. Ancak bu meydandaki restoranların diğer sokaklardakilere nazaran daha pahalı olduğunu belirtelim. Bu meydanda bir kahve 12-15 € 🙂

Venedik 11

2. San Marco Bazilikası: San Marko Meydanı’nda göze çarpan ilk yapı “San Marco Bazilikası”dır. Yunan haçı biçiminde bir plan üzerine inşa edilen 5 kubbeli bu Bazilika, Bizans mimarisinin muhteşem örneklerinden biridir. Bazilika’nın dış mekanında 1204’te Konstantinopolis (İstanbul)’ten getirilen ünlü “Quadriga” (Dörtlü) adlı, bronzdan yapılmış dört muhteşem at heykelinin kopyası bulunuyor. At heykellerinin orijinalleri ve ayrıca yine Konstantinopolis’ten getirilen “Nikopolisli Madonna” ikonası Bazilika Müzesi’nde bulunuyor. Bunun yanında meydanda bulunan “San Marco” ve “San Teodoro” sütunlarının da I. Haçlı Seferi sırasında Konstantinopolis’ten kaçırıldığı söyleniyor.

Venedik 2

3. Palazzo Ducale (Dükalık Sarayı): San Marko Meydanı’nda göze çarpan ikinci yapı: “Dükalık Sarayı’dır. Bir zamanlar Venedikli yöneticilerin ikametgahı ve devlet dairesi olarak gotik tarzda inşa edilmiştir. Yıllar içinde çıkan yangınlar sonrasında defalarca yenilenmiş. 1923’ten bu yana ise müze olarak kullanılıyor.

4. Aziz Mark Çan Kulesi (Le Campane Di San Marco): San Marko Meydanı’nda bulunan Çan Kulesi, 1902’de çöken çan kulesinin yerine inşa edilmiştir. Yapımı 10 yıl kadar sürdüğünden ancak 25 Nisan 1912 tarihinde açılmıştır. 25 Nisan ayrıca Venedik’in Koruyucu Aziz’i olan St. Mark’ı anma günüdür. Kule 98.6 metre yüksekliğindedir. Tepesinde, kanatları rüzgara göre yön değiştiren altın bir melek bulunmaktadır. Kulenin tepesine asansörle çıkılmaktadır. İçeride toplam 5 tane çan bulunmaktadır.

Eskiden Venedik’te bu Kule (ve diğer kuleler) sadece saati belirtmek ve insanları dine çağırmak için değil, gemiler için deniz feneri olarak ve ayrıca üzerine kaplanan yansıtıcı kağıtlarla yangınları haber vermesi için de kullanılıyormuş. Hatta Kulenin tepesinde “guardie del fogo (yangın muhafızları)” görev yapıyormuş.

5. Saat Kulesi (Torre dell’Orologio): San Marko Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi, Rönesans’tan kalma en ünlü eserlerden birisidir.

6. Harry’s Bar: Guiseppe Cipriani ve arkadaşlarının 1931 yılında kurdukları, bugün Venedik’teki en eski bar. Kokteylleri ünlüdür.

7. Libreria Sansoviniana: 1588 yılında inşa edilmiş olan bina bugün Ulusal San Marco Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.

8. Zecca: 1537’de inşa edilen bu tarihi bina, 1870 yılına kadar kentin darphanesi olarak kullanılmıştır.

9. Libreria Acqua Alta (Kitapevi): Sizi “Dünyanın en güzel kitapçısına hoş geldiniz!” yazısı ile karşılayan mükemmel güzellikte bir kitapçı. Tüm raf ve masaları gondollardan ve içerideki pek mobilya eski kitapların (ansiklopedilerin) üstü üste konulmasıyla yapılmış. Rehberler götürmez ancak St. Marks Meydanına vardığınızda herhangi birine sorarsanız size nerede olduğunu göstereceklerdir. Kitapçının kapısı tamamen nehre açılıyor. Sadece İtalyanca değil, farklı dillerde kitaplar da satıyor. Sahibi de çok sıcak birisi.

10. Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri): Aşağıdaki fotoğrafta görünen köprüdür. Türkçe’de “Son Bakış” veya “Ahlar Köprüsü” olarak biliniyor. Köprünün solu Adliye, sağı hapishane. Mahkumlar Adliye’den hapishaneye götürülürken bu köprüden yürütülürmüş ki son kez Venedik’in güzelliğine baksın ve bu güzelliği bir daha göremeyeceği için pişman olsun diye… Köprüyle ilgili inanılan bir rivayet ise şöyle: Tam bu köprünün altından geçerken Kilisenin çanları çalar ve siz de sevgilinizi öperseniz, her dileğiniz gerçek olurmuş…

Venedik 3

11. San Marco’da Gondol Turu: Venedik’te gondol turu yapabileceğiniz en uygun yer San Marco Bölgesi’dir. Zaten rehberler de gondol turunu bu bölgede ayarlıyorlar. Venedik’in keyfini çıkarmak için en iyi seçenek diyebiliriz. Gerçi bazı kanallarda lağım ve yosun kokusu biraz rahatsız edici olabiliyor ama balçık üzerinde yıllanmış evlerin güzelliğini seyretmenin keyfi oldukça güzel. Tur fiyatları gondol başına 80 €. Gondola en fazla 6 kişi binebiliyor. Bu şekilde fiyatı 6’ya böldüğünüzden cep yakmıyor 🙂

12. San Marco’da Restoran Önerisi: Porsiyonları küçük ama “Trattoria Rivetta” isimli restoranın yemekleri ve özellikle deniz ürünlü makarnasını tavsiye ederim. Fiyatları da uygun. Mekan küçük, ancak restoran sahipleri  samimi ve sıcak insanlar.

Venedik 9

13. San Marco’da Cam Ürünleri Alabileceğiniz Yer Önerisi: (1) L’lsola – Carlo Moretti (Adres: Campo San Moise, 1468). (2) Perle e Dintorni (Adres: Calle della Mandoria)

(2) San Polo Bölgesi

Burası geçmişten günümüze Venedik’in en önemli ticaret merkezi olmuştur. Bugün eskisi kadar baharat ve ipek satan dükkanlar kalmamış olsa da halen ticaretin kalbinin bu bölgede attığı söylenebilir. Bu bölgede gezmeniz gereken yerler:

14. San Polo Kilisesi: 9. yüzyılda inşa edilen bu kilise, 19. yüzyılda Neo-Klasik tarzda yenilenmiştir. Gotik taçkapısı ve Romanesk aslan figürleriyle dikkat çekmektedir.

15. Rialto Pazarları: Taze balık ve deniz ürünlerinin yanında pek çok ürünün satıldığı tarihi pazardır.

16. San Giacomo dell’Orio Kilisesi: 9. yüzyılda inşa edilmiş ve 1225 yılında yenilenmiştir. İsminde bulunan “dell’Orio” kelimesinin kilisenin yanında bulunan defne ağacından geldiği düşünülmektedir. Gemi omurgası şeklindeki çatısı ve sütunları; Gotik tarzdadır.

17. Rialto Köprüsü: Venedik’in simgelerinden biridir ve Büyük Kanal manzarasına sahiptir.

18. Santa Maria Gloriose dei Frari Kilisesi: 1250-1338 yılında inşa edilmiştir. İçeride Tiziano ve Giovanni Bellini’nin eserleri, ayrıca Donatello’nun bir heykeli ve grandioso mezarları bulunur.

19. San Rocco Kilisesi: İçeride Tintoretto’nun, San Rocco’nun hayatını betimlediği freskler bulunur.

20. Scuola Grande di San Rocco Müzesi: Giriş katında Tintoretto’nun Meryem’in hayatından sahneler içeren eserleri, üst katta ise eski ve yeni ahitten sahneler, resimlerin altında heykeltraş Francesco Pianta tarafından yapılan oymalar, ayrıca Tiziano’nun ünlü “Meryem’e Müjde” ve Çarmıha Geriliş” eserleri bulunmaktadır.

21. San Pantolon Kilisesi: Bu Kilisenin özelliği iç tavan freskleridir. Bu fresklerde yani sadece tavan resimlerinde 40 sahne betimlenir. Resimler koyu renkli ve huşu andırır. Bu tavanın hayranları, bu tavan resminin dünyada yaratılan en büyük çalışma olduğunu iddia ederler.

22. Aliani (Casa del Parmigiano): Ünlü yiyecek pazarıdır. Adres: Erberia Rialto.

(3) Dorsoduro Bölgesi

Bu bölge, sağlam bir toprakaltı tabakası üzerine inşa edildiğinden, bölgenin adı “sağlam omurga” anlamına gelmektedir. Bu bölgede görmeniz gereken yerler:

23. Santa Maria della Salute Bazilikası: 1630 yılında kentin veba salgınından kurtulması için Meryem Ana’ya ithafen yapılmıştır. Her yıl kasım ayında mumlar yakarak bu veba salgını halen anılmaktadır. Barok tarzda inşa edilen bu Kilise, bölgenin en etkileyici yapısıdır. Kiliseyi inşa eden Baldassare Longhena, Kilisenin yapımına 32 yaşında başlamış ve ölene kadar da bu Kilisenin yapımı ile uğraşmıştır.

24. Campo Santa Margherita: Venedik’teki en geniş meydanlardan birisidir. Burası Venedik Üniversite’si öğrencilerinin en uğrak yeridir.

25. Ponte Dei Pugni Köprüsü: Venedik’te aslında bu gibi köprüler çok sayıda bulunmaktadır ancak Ponte Dei Pugni Köprüsü’nün tarihi bir önemi var. Antik çağlarda Venedik’in doğusunda “Castellani”ler, kentin batısında “Nicolotti”ler yaşıyormuş. Bu iki grup sürekli olarak birbirleri ile rakip ve mücadele halinde olmuşlar ve bu mücadeleler genellikle Ponte Dei Pugni Köprüsünde geçmiş. Mücadelede rakibini yenen köprüden aşağı suya atarmış. Ancak bu mücadeleler tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle 1705’te yasaklanmış.

(4) Santa Croce Bölgesi

Bu bölgede görmeniz gereken yerler:

26. Fondaco deli Turchi: 17. ve 19. yüzyıllar arasında Türk tüccarlar için ambar olarak kullanılan ancak bugün Doğa Tarihi Müzesi olarak kullanılan bina. Binanın dış mimarisi kadar iç detayları da dikkat çekici.

27. Ca’Pesaro: Barok tarzda inşa edilmiş bir saray. İçerisinde sanat galerisi ve Doğu Müzesi yer almakta.

28. San Stae: Barok tarzda Kilise olarak inşa edilmiş ancak günümüzde konser alanı olarak kullanılıyor.

(5) Cannaregio Bölgesi

Bu bölgede görmeniz gereken yerler:

29. San Marcuola Kilisesi: Salita Fontego, 1762, 30121 adresinde bulunan kilise, İtalyan barok mimarisinin önemli örneklerinden birisidir. Hem dış mimarisi ve hem iç mimarisi ile gezilmeye değer.

30. Madonna dell’Orto Kilisesi: Cannareggio, 3512, 30121 adresinde bulunan kilise İtalyan Gotik mimarisinin örneklerinden birisi. İçeride Tintoretto’ya ait resimler de bulunmaktadır.

31. Rizzo: Cannaregio’nun ünlü yiyecek pazarıdır. Adres: Salizzada S. Giovanni Grisostomo, 5778.

(6) Castello Bölgesi

Bu bölgede görmeniz gereken yerler:

32. San Zaccaria Kilisesi: Gotik ve klasik Rönesans mimarisinin önemli örneklerinden biridir.  Yanında bir de manastır bulunur. Adres: Campo San Zaccaria, Venezia

33. San Giovanni in Bragora Kilisesi: Campiello del Piovan, 3790, 30122 Castello adresinden bulunan kilise Gotik Mimari özellikler taşır.

Venedik’te Ulaşım

Venedikte ulaşım vaprettolarla veya karadan otobüslerle sağlanmaktadır. Ancak Venedik’te bir adresi bulmak zordur, çünkü evlerin numaraları sokağa göre değil, ilçelere göre numaralandırılmıştır. Bu nedenle gitmek istediğiniz adres, çok ünlü bir yere yakın değilse, Venedik Belediyesi’nin hazırladığı şehir haritasını kullanmanız gerekmektedir.

Venedik 19

Venedik Pahalı mı?

Venedik’in aşırı rutubetli olması, binaların sürekli bakım istemesi, ayrıca eşsiz güzelliği karşısında turistlerin ilgi odağı olması nedeniyle İtalya’nın diğer şehirlerine göre daha pahalı bir şehir. Ama uygun otelleri, turları ve restoranları da elbette var.

Venedik’ten Ne Alınır?

Hangisini alacağınıza karar veremeyeceğiniz kadar çok çeşidi olan “Venedik Maskesi” alınır. Bunun dışında alışveriş yapmak pek mantıklı olmayabilir. Fiyatlarla ilgili örnek vermek gerekirse; San Marco meydanından 4 €’ya aldığım anahtarlığın aynısı meydanın az ilerisindeki bir sokakta 3 €’ya, Roma’da ise 1 €’ya satılıyordu. Bu nedenle İtalya’da tek uğrak yeriniz Venedik değilse, burada alışveriş yapmanızı tavsiye etmem.

Venedik’te akşam hava karardıktan sonra iskele tarafında çanta ve cüzdan gibi eşyalar satan işportacılar ortaya çıkıyor. İyi pazarlık yaparsanız 25 € dedikleri bir çantayı 5 €’ya alabilirsiniz. Bunları da belki başka yerlerde daha ucuza bulmak mümkün değildir 🙂

Venedik’te Ne Yenir?

Uygun fiyatlı arayanlar için önerim: pizza veya makarna. Sokak aralarında bir sürü lezzetli pizza satan yer var. Pizzaları dilim şekilde alıp sokakta yemeği tercih ederseniz fiyatlar, masada oturup yemeye göre daha ucuz. Fiyata bakmayanlar için önerim: deniz ürünleri. Özellikle de “granceola (Venedik yengeci)” ve “sopa de pesse (yerel balık çorbası)”.

Tatlı olarak da elbette tiramisù. Geleneksel tiramisù’nun Venedik’ten çıktığı söylenir, ama Floransa’da buradakinden çok daha iyi tiramisù yaptıklarını da söylemek gerek. Sözcük anlamı “beni yukarı çek!” olan tiramisù’nun orjinali mascarpone peyniri, kedidili bisküvisi, kahve ve marsala ile yapılıyor.

Ayrıca, Venedik karnavalı zamanında orada olursanız da sadece karnaval süresince üretilen “frittelle” ve “galani” isimli tatlılardan yemenizi öneririm.

Venedik 4

Venedik’te Ne İçilir?

Elbette şarap içilir, ancak buraya özgü farklı içecekler tatmak istiyorsanız, “prosecco” dedikleri, tatlı şampanya türünde ünlü bir içecekleri var. Ancak -şampanyayı sevmediğimden de olabilir- pek beğendiğimi söyleyemem. Bir diğer ünlü içecekleri ise “lam brosko” dedikleri sodalı kırmızı şarap. Evde kırmızı şaraba soda katın ve şarabı nasıl ziyan ettiğinizi görün 🙂

Venedik Festivalleri

 1. Venedik Karnavalı (Carnevale di Venzia): 1162’de başlayan ve 1797’den itibaren sürekli olarak kutlanan Venedik Karnavalı, her sene genellikle şubat ayında, yaklaşık 3 milyon kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. Karnaval, ortalama 40 gün sürüyor. 40 gün sürmesinin nedeni, Hz. İsa’nın yaptığı Büyük Perhiz’in (Lent) 40 gün sürmesi, yani 40 gün aç kalarak perhiz yapmasından geliyor. Hristiyanlar (geleneğe uyanlar) bu 40 gün süresince et ve et ürünleri yemiyorlar. Zaten karnaval kelimesi de Latince “carnem levare” (eti çıkarmak) sözünden geliyor. Karnavalda sokak şovları, yarışmalar, müzikler, tiyatrolar, kostümlü dans gösterileri yer alıyor. Karnavalın temeli, Pagan kültüründe baharı karşılamaya dayanıyor.
 2. Venedik Film Festivali: Ağustos sonu – Eylül başında gerçekleşiyor.
 3. San Marco Festivali: Festival genellikle 25 Nisan’da San Marco Bazilikası’nda başlıyor ve gondol yarışları ile devam ediyor. Erkekler eşlerine ve sevgililerine çiçek alıyor.
 4. Festa Medioevale del vino Soave Bianco Soave: Ortaçağ esintileri taşıyan bu festival, 5 Mayıs’ta başlıyor, geleneksel müzik ve tiyatro gösterileri yapılıyor.
 5. Vogalonga: Genellikle Mayıs ayında gerçekleşiyor ve 3.000’in üzerinde kişinin katıldığı bir kürek yarışı düzenleniyor. Yarış, San Marco’dan Burano’dan başlayıp Cannaregio’dan geçilerek Büyük kanal’da sona eriyor. Toplam 32 km yol yapılıyor.
 6. Serenissima: Haziran ayının ilk cumartesi günü gerçekleşiyor. Offshore Grand Prix motorboat yarışı
 7. Redentore Festivali: Temmuz’un 3. haftası yapılıyor. Dini öğeleri içerisinde barındıran bir festival. Gondol yarışları yapılır. Akşamları havai fişek gösterileri yapılıyor.
 8. Opera Festivali: Temmuz sonu – Eylül başında düzenleniyor.
 9. Venedik Maratonu: Ekim ayında düzenleniyor.
 10. Festa della Madonna della Salute: 1631 senesinden beri gerçekleştirilen bu festival, 21 Kasım’da yapılıyor. Gondollar ile Grand Canal’dan Santa Maria Bazilikası önünden geçiş yapılarak şükran sunuluyor.

Biraz Tarih: Venedik Nasıl Oluştu?

İtalya, toplam 20 bölgeden oluşur. Bu bölgeler: Abruzzo, Aosta Vadisi, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Ligurya, Lombardiya, Marche, Molise, Piyemont, Puglia, Sardinya, Sicilya, Toskana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Veneto’dur. Venedik; bu bölgeler arasında, Veneto bölgesinin başkentidir.

Venedik, balçık üzerine kurulu, birbirine kanallarla bağlı 118 adacık ve 150 kanaldan oluşan bir şehirdir. Adriyatik Denizi’nde yaşanan gelgit nedeniyle yıl içerisinde adacıkların sayısı değişebiliyor.

Şehir; MS 5. yüzyılda karadan ve denizden gelen Liguryalılar, Troyalılar ve Balkanlardan göçenler tarafından, düşmanların baskınlarından korunmak için, toprakların büyük bölümü bataklık karakteri gösteren laguna bölgesine (Kuzeydoğu İtalya), milyonlarca ardıç ağacından kazığın birbirine çok yakın şekilde ve sert zemine ulaşana kadar çakılması ile kurulmuş. Balçık altında oksijen olmadığından yüzyıllarca sağlam kalan kazıklar, bina yapımında ve ayrıca denizde yön bulmak amacıyla da kullanılmış.

Kentin doğum tarihi 25 Mart 421 olarak kabul ediliyor. İdari şekli -yönetimi soylu sınıfın üstlendiği- cumhuriyet olup ekonomik ve kültürel zenginliği ve stratejik gücü ile “La Republica Serenissima” (En Yüce Cumhuriyet) adını almıştır.

Venedik 7

Venedik Adı ve Gondollar Neden Siyah? 

Öncelikle Venedik‘in eski adı “La Serenissima”dır ve anlamı “mutlu ve huzurlu yer”dir. Ancak eskiden (Orta Çağ’da ve öncesinde), Venedik, intiharların en çok yaşandığı yermiş. Ayrıca burada çok defa sayısız insanın öldüğü veba salgınları yaşanmış. Gondolların renginin siyah olmasının nedeni de; cenazelerin sürekli olarak gondollarla taşınmasından kaynaklanıyormuş. Gerçi bazı kaynaklarda gondolların siyaha boyanmasının Venedik’te 1562 yılında çıkan bir yasa ile başladığı yazmaktadır. Buna göre; Venedik’te eskiden insanların zenginliklerini gösterişli (hatta görgüsüz) bir şekilde gongollarını renk renk boyayarak göstermelerinin ardından, bunu engellemek amacıyla tüm gondolların siyaha boyanmasına karar verilmiştir. Ancak gondollar hangi nedenle siyaha boyanmış olursa olsun; intihar vakalarının çok yaşanması, veba salgınları ve halkın gösteriş merakı tarihsel kitaplarda ve belgesellerde anlatılan bir gerçektir.

Venedik 20

Venedik Maskesi

Venedik maskların çıkış noktası da yine rivayete göre bir veba salgını. İnsanlar hastalıklı görünümlerini gizlemek için pelerin, uzun eldiven ve mask kullanmışlar. Özellikle hüzünlü maskların sebebi buymuş. Veba salgınından yıllar sonra ise kumarhane ve geneleve gidenler yüzlerini gizlemek için yine mask kullanmaya başlamışlar. Güler yüzlü maskların sebebi de buymuş. Ancak 14. yüzyılın başlarında yaşanan ve gittikçe artan ahlaki çöküntü nedeniyle, 2 Şubat 1339’da kentte gece vakti maskla dolaşmak yasaklanmış. Klasik beyaz maskeye “bauta”, maskenin yanında siyah şapka (üç köşeli) ve siyah bir pelerin kullanılmasına “larva” deniliyor.

Venedik 21

Edebiyatta Venedik

Venedik’e gitmeden önce, Venedik’te geçen bir olayı, aşkı, yalnızlığı, cinayeti veya dostluğu anlatan bir kitap okumak isterseniz aşağıdakileri öneririm.

 • Venedik’te Aşk Varanasi’de Ölüm – Geoff Dyer
 • Venedik’te Ölüm – Thomas Mann
 • Venedik’te Bir Yahudi – Roberta Rich (Not: Kitap 1545 Venedik’inde geçiyor)
 • Aşk Kırgınları – Nedim Gürsel
 • “Kırmızı Ayakkabılar”, “Operada Cinayet”, “Medcezir” kitapları Venedik’te geçer – Donna Leon
 • Venedik’te Kimseyi Öpme – Dorit Zinn

Sanatta Venedik

Venedik sanatçılara da derin bir ilham kaynağı olmuştur. Örneğin Rus sanatçı Léon Bakst, 1909 yılında Venedik’e gittiğinde İtalyan baş ressamları Tiziano Vecellio (Titian) ve Jacobo Tintoretto’nun resimlerini, sarayları, kiliseleri, gondolları, köprüleri ve kanalları görür ve öylesine büyülenir ki Paris’e döndüğünde ilk işi o güne kadar yaptığı tüm resimleri yakmak olur. Çünkü Venedik’te gördüğü güzellikler karşısında yaptıklarının onların yanına bile yaklaşamadığını anlar.

Sinemada Venedik

Venedik’te çekilen film çok ama benim dikkat çekmek istediğim nokta: İtalyanların tarihlerine sahip çıkma konusunda ne kadar manyak olduklarını görmek için; Venedik’e gidip-geldikten sonra 1963 yapımı James Bond’un “Rusya’dan Sevgilerle” filmini izleyin. Filmin son sahnesinde bir Venedik görüntüsü göreceksiniz ve gördüğünüz bu görüntü ile gidip gördüğünüz Venedik arasında 50 küsür yılda gram değişiklik olmadığına şaşırıp kalacaksınız… 

Ayrıca çoğu sahnesi Venedik sokaklarında çekilen bir kaç film önerim de şöyle:

 • Yetenekli Bay Ripley: Patricia Highsmith’in romanın uyarlanan filmde Tom Ripley, arkadaşı Dickie’yi getirmek için İtalya’ya gidiyor ve Roma, Napoli, Venedik gibi birbirinden güzel şehrin sokaklarında geziniyorsunuz.
 • İtalyan İşi: Film, İtalya’nın Cenova, Trento ve Venedik şehirlerindeki birbirinden güzel sokaklarında geçiyor.
 • İngiliz Hasta: Film; Arezzo, Pienza, Venedik, Roma ve Siena’da geçiyor.

Venedik 14

Venedik 6

Venedik 15

Venedik 1

Venedik 18

8 comments

 1. Çok güzel bir yazı. Ancak bir şeyi düzeltmek istedim; tira mi sú beni yukarı çekiniz demektir. Güzel yazılarınızı takip edeceğim. Kolay gelsin…

 2. Geri zekalı bir başka site “prosecco” ve “lam brosko”yu çok övdüğü için bizim de paramız boşuna gitti. Keşke daha önce sizin yazınızı okusaymışım. Güzel olmayan şeylerin reklamının yapılmasına uyuz oluyorum.

 3. Güzel, anlaşılır ve gereksiz detayları olmayan bir yazı olmuş tebrikler. Diğer sitelerde bloggerların kendi kişisel yaşamlarını okumaktan, almak istediğimiz bilgiyi alana kadar canımız çıkıyor.

Bir Cevap Yazın