görsel Yalanın Doğasını Anlatan Bir Dizi: Lie to Me

Karşınızdaki insanın size yalan söyleyip söylemediğini anlamak istiyorsanız bu diziyi izlemelisiniz. Yalan söylendiğinde vücut hareketlerinde ve mimiklerde ortaya çıkan değişimleri, ses tonunda oluşan farklılaşmayı vs. tüm detayları işliyor.

2009-2011 yılları arasında 3 sezon olarak oynanan dizinin yaratıcısı Samuel Baum, başrolde de işinin hakkını veren Tim Roth ve Kelli Williams var. Profesyonel olarak beden dili uzmanlığı yapan Dr. Cal Lightman‘ın ekibi ile birlikte cinayet, hırsızlık, tecavüz, aldatma gibi vakalarda insanların beden dillerini ve mimiklerini okuyarak kimin yalan söylediğini ortaya çıkarmasını ve gerçekleri ortaya çıkarmasını anlatıyor. İzledikçe karşınızdaki insanları inceleme ve yalan söyleyip söylemediğini anlamaya çalışma eğilimi artıyor. Zaten dizide de belirtildiği üzere, istatistiksel olarak sıradan bir insanın 10 dakikalık bir konuşmada 3 yalan söylediği düşünüldüğünde, diziden edinilen  bilgilerin kullanılmaya çalışılması da kaçınılmaz oluyor 🙂

Ancak şimdiden söyliyim, dizi psikolojik ve konuşmaya dayalı olduğundan herkes sevmeyebilir. Ben bu tarz filmleri sevdiğimden bir solukta izledim. Ayrıca yalan söylemeye dair çok iyi bilgiler verdiğinden çok ilgi çekici. Dizinin bir yerden sonra (özellikle 2. sezondan sonra) kendini tekrar etmeye başlaması biraz can sıkıcı ama yine de ortalamanın üstünde ve kaliteli bir dizi bence. IMDb puanı: 8,0.

LieToMe

Bir Cevap Yazın